Wpływ faz Księżyca na jakość snu
Na jakość snu człowieka wpływa szereg czynników i nie na każdy z nich można mieć wpływ. Do takich zupełnie niezależnych od woli śpiącego kwestii należy faza Księżyca. Według licznych obiegowych opinii u niektórych ludzi światło naturalnego ziemskiego satelity może znacząco oddziaływać na problemy z zaśnięciem. Co więcej, panuje też przekonanie, że odpowiada ono za tendencję do częstszego wybudzania się w środku nocy. Jednak czy jest tak naprawdę? Czy aktualna faza Księżyca rzeczywiście wpływa na sen?
Czy fazy Księżyca rzeczywiście wpływają na sen człowieka?
Przekonanie o oddziaływaniu ziemskiego satelity na jakość ludzkiego snu wynika przede wszystkim z osobistych doświadczeń wielu osób. Badaniem tych kwestii od lat zajmują się też naukowcy. Przykładowo w 2013 roku w Bazylei przeprowadzono eksperyment, który miał udowodnić istnienie związku między rytmem księżycowym a długością snu. W trakcie tych badań zauważono, że podczas pełni Księżyca czas zasypiania wydłuża się średnio o 5 minut. Długość snu w tym czasie skraca się natomiast o około 20 minut. Krótsza jest zwłaszcza faza głębokiego snu, co przekłada się na skłonność do szybszego wybudzania się.
Związek między fazą Księżyca a ogólnym samopoczuciem psychofizycznym człowieka badano też w Szwecji. Tamtejsi naukowcy ustalili, że w czasie pełni długość snu człowieka jest krótsza o około 25 minut. Dodatkowo zwrócono uwagę na wzmożoną tendencję do szybkiego wybudzania się pod wpływem hałasu.
Dlaczego faza Księżyca oddziałuje na ludzkie samopoczucie i sen?
Omówione badania wykazały istnienie faktycznego związku między rytmem księżycowym a jakością i długością snu. Przyczyny tego zjawiska jednak wciąż nie zostały do końca poznane. Jest wiele teorii tłumaczących to, w jaki sposób faza Księżyca może oddziaływać na samopoczucie i ewentualne problemy z bezsennością.
W jednej z najpopularniejszych koncepcji zwraca się uwagę na znaczenie siły przyciągania ziemskiego satelity. W ogromnym stopniu oddziałuje on bowiem na rytm okołodobowy człowieka. Księżyc w pełni jest w stanie zakłócić sen nawet najodporniejszych osób – bez względu na to, jak dobre są ich wieczorne nawyki czy jak wygodny mają materac. W takiej sytuacji pojawiają się oczywiste problemy związane nie tylko z zaśnięciem, ale także z wysypianiem się. Wiąże się to przede wszystkim z występującą wówczas wzmożoną ekspozycją na światło i zaburzeniami w produkcji melatoniny. Natomiast w czasie pozostałych faz wpływ Księżyca na sen człowieka nie jest już tak wyraźny.
Fazy Księżyca a marzenia senne
Uważa się też, że ziemski satelita oddziałuje nie tylko na długość i jakość snu – wpływa on także na marzenia senne. Wiele osób podczas pełni Księżyca doświadcza zwiększonej intensywności snów. Pojawiają się w tym czasie zarówno koszmary, jak i bardzo realistyczne marzenia senne. Czy sny podczas pełni się sprawdzają? Można przypuszczać, że w jakimś stopniu oddziałują one na zdolność człowieka do rozwiązywania problemów dnia codziennego – w marzeniach sennych nasz mózg analizuje i przetwarza informacje, które otrzymał podczas dnia. Nie ma to jednak związku ze zdolnością do przewidywania przyszłości.
Jak poszczególne fazy Księżyca wpływają na sen człowieka?
Ustaliliśmy już, że jakość i długość snu może być uzależniona od rytmu księżycowego. Warto jednak przyjrzeć bliżej się temu, jak poszczególne fazy Księżyca oddziałują na ludzkie samopoczucie i zdolność do zasypiania.
Nów Księżyca a sen
Jak nów Księżyca wpływa na sen człowieka? Nów jest pierwszą fazą – rozpoczyna on cały cykl księżycowy. W tym czasie ziemski satelita pozostaje w równej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. To zaś powoduje, że jego światło jest niewidoczne. Nów nie powoduje bezsenności – wręcz przeciwnie, uważa się, iż bardzo korzystnie oddziałuje na jakość ludzkiego snu. W tym czasie większość osób nie ma większych problemów z zaśnięciem – na ogół doskonale się też wysypia. Podczas nocnego wypoczynku mogą się pojawiać senne marzenia, ale ludzie na ogół szybko zapominają o nich po przebudzeniu.
Pierwsza kwadra Księżyca a sen
Księżyc w nowiu oddziałuje korzystnie na sen człowieka. Tego samego nie można jednak o nim powiedzieć, gdy znajduje się w pierwszej kwadrze. Fazę tę nie bez powodu uznaje się za wstęp do charakterystycznych dla pełni problemów z zasypianiem. Już na tym etapie, gdy dla ziemskiego obserwatora widoczna jest stosunkowo niewielka część księżycowej tarczy, może pojawić się bezsenność. Sny w tym czasie często bywają niespokojne. Mogą też zacząć nas nawiedzać koszmary. Większość ludzi po przebudzeniu dokładnie pamięta swoje sny.
Pełnia Księżyca a sen
O tym, jak pełnia Księżyca wpływa na sen, mówiliśmy już nieco wcześniej. W czasie, gdy ziemski satelita widnieje na niebie w pełnej krasie, ludzie zazwyczaj stają się aktywniejsi i bardziej pobudzeni. Pełnia Księżyca wywiera ogromny wpływ na człowieka, a zwłaszcza na jego mózg. Pracujący na pełnych obrotach (także w nocy) umysł utrudnia efektywne zasypianie. W praktyce oznacza to znaczące skrócenie fazy snu głębokiego. Kto nie śpi podczas pełni? Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są to tylko osoby bardzo wrażliwe. Wzmożona ekspozycja na światło Księżyca obniża też jakość snu odporniejszych ludzi, często wywołując u nich problemy z bezsennością. Charakterystyczne dla tej fazy są często pojawiające się koszmary. Ich treść po przebudzeniu szybko ulega jednak zapomnieniu.
Ile dni trwa pełnia Księżyca? Na szczęście jest to dość krótki okres, bo wynosi zaledwie 3 dni. Dzięki temu występująca w tym czasie ewentualna bezsenność nie jest w stanie znacząco zaburzyć rytmu snu człowieka.
Trzecia kwadra Księżyca a sen
Trzecia kwadra księżyca to okres uspokojenia. W tym czasie większość ludzi szybko zasypia i budzi się wypoczęta. Wydłużeniu ulega faza głębokiego snu. Pojawiające się w tym czasie sny na ogół są trudne do zapamiętania.
Sposoby na poprawę jakości snu niezależnie od fazy Księżyca
Warto starać się zminimalizować niekorzystne oddziaływanie faz Księżyca – zwłaszcza pełni i pierwszej kwadry – na sen. Pomoże Ci w tym dbałość o higienę wypoczynku, czyli m.in.:
-
wstawanie i kładzenie się do łóżka o tych samych porach,
-
unikanie spożywania posiłków i picia kawy na co najmniej 2 godziny przed snem,
-
wyłączenie telewizora i komputera na przynajmniej 2 godziny przed położeniem się do łóżka,
-
uprawianie w ciągu dnia aktywności fizycznej sprzyjającej zmęczeniu,
-
wietrzenie sypialni.
Bardzo ważne jest też zaopatrzenie się w odpowiedni materac. W naszym sklepie Heisberg znajdziesz rozmaite modele! Wszystkie z nich są funkcjonalne i bardzo wygodne, dlatego zapewnią Ci komfort snu i wypoczynek na najwyższym poziomie. Możesz u nas nabyć np.:
-
materace sprężynowe – zbudowane z 7 stref o różnych stopniach twardości. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na bóle pleców;
-
materace piankowe – doskonale dopasowują się do kształtu ciała, redukując punkty jego nacisku. Modele te wyróżniają się przede wszystkim elastycznością i sprężystością;
-
materace termoplastyczne – wspierają kręgosłup na całej jego długości. Ich stosowanie przyczynia się do poprawy krążenia i zapewnia śpiącym na nim osobom komfort termiczny.
Warto pomyśleć również o zakupie odpowiednich poduszek gwarantujących głowie i szyi stabilne podparcie. Wysokiej jakości artykuły znajdziesz w naszym sklepie!
Zobacz również
- Najlepsze materace dla osób z problemami z kręgosłupem
- Optymalna temperatura w sypialni dla jakościowego snu
- Materace do spania na podłodze – czy to dobre rozwiązanie?
- Jak wybrać idealny materac dla optymalnego snu?
- Materac piankowy kontra sprężynowy – który wybrać?
- Wpływ faz Księżyca na jakość snu
- Wybór odpowiedniej twardości materaca – kompleksowy przewodnik
- Psychologia snów – rozszyfrowanie znaczenia Twoich marzeń sennych
- Rozumienie faz snu NREM i REM – czym są i dlaczego mają znaczenie?
- Najlepsze pozycje do spania – która jest idealna dla Ciebie?